Mata edukacyjna dla Dziecka – jaką wybrać i kiedy się sprawdzi?

Matę edukacyjną Rodzice mogą wybrać dla swojego Dziecka już na etapie kompletowania wyprawki niemowlęcej. Taki produkt stanowi bowiem cenne wsparcie dla Mamy i Taty już od pierwszych dni razem z Maluszkiem. Jak wybrać matę edukacyjną, jakie funkcje może pełnić i kiedy po raz pierwszy można jej użyć?

Mata edukacyjna – od kiedy?

Przy produktach takich jak maty edukacyjne Rodzice mogą spotkać się z różnymi oznaczeniami. Zdecydowana większość modeli opisana jest jednak symbolem “0+“, a to oznacza, że wyrób nadaje się do stosowania od pierwszych dni życia. Maty z pałąkami, pełniące funkcję kojca takich marek jak MoMi i QKIDS, będą bezpieczne nawet dla Noworodków, o czym świadczą posiadane przez produkty certyfikaty. Wiele osób wskazuje na fakt, że najkorzystniej jest układać Niemowlę na macie dopiero po ukończeniu przez nie 3. – 4. miesiąca życia. Ma to związek z rozwojem Maluszka, w tym zwłaszcza z wyostrzaniem jego wzroku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie wolno korzystać z maty edukacyjnej. Jak najbardziej jest to miejsce, w którym Rodzic może położyć Niemowlę, aby zapewnić mu bezpieczną rozrywkę, zarówno w domu, jak i poza nim.

Jaką matę wybrać? Rodzaje mat edukacyjnych

Maty edukacyjne można podzielić między innymi na podstawie ich konstrukcji, a także wykorzystanych materiałów. Najprostsze są maty piankowe, często złożone z elementów w kształcie puzzli. Taka mata służy przede wszystkim do treningów, czyli wzmacniania mięśni Niemowlaka podczas prób unoszenia główki i całego ciała. Świetnie izoluje również od chłodu, dlatego sprawdzi się jako miejsce do zabawy nawet dla Starszaka. Najpopularniejsze są jednak maty edukacyjne materiałowe z pałąkami, które można “otwierać i zamykać”, tworząc z nich kojec do bezpiecznej zabawy, a nawet suchy basen (na piłeczki i ulubione zabawki). Takie maty mogą oferować wiele dodatkowych funkcji. Jakich?

 

Funkcje mat edukacyjnych dla Niemowląt

Miękka mata edukacyjna dla Niemowląt z pałąkami to miejsce do wypoczynku, treningów, zabawy i rozrywki. Po zamknięciu tworzy basenik na miękkie piłeczki i bezpieczną strefę dla Malucha. Może pełnić też rolę ciepłego, miękkiego dywanika, na którym Dziecko siada, aby bawić się ulubionymi zabawkami. Niektóre maty od MoMi i QKIDS oferują również funkcję podobną do fotokocyka. Posiadają nadruk z cyferkami od 1 do 12, dzięki czemu Rodzic ma szansę dokumentować wzrost i rozwój swojej Pociechy, robiąc zdjęcia i tworząc bezcenne pamiątki.

Dlaczego warto kupić matę edukacyjną dla niemowlaka?

Mata edukacyjna to, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko foto-mata czy basenik z piłkami, w którym Maluch może bezpiecznie się bawić. To przede wszystkim produkt, który wpływa korzystnie na rozwój małego Człowieka. W jaki sposób? Ponieważ mata jest kolorowa, pełna różnych kształtów i tekstur, oddziałuje na niemowlę poprzez:

  • pobudzanie zmysłów – głównie wzroku, ale także dotyku (różne tekstury materiałów) i słuchu (grzechotki, piszczałki, szeleszczące elementy),
  • rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej – pałąki zawieszone nad matą motywują Malca do wyciągania po nie rączek, wprawione w ruch przyciągają jego uwagę, zmuszają wzrok do śledzenia ich trajektorii,
  • pobudzanie do rozwoju małej i dużej motoryki – Dziecko jest motywowane do unoszenia główki, do unoszenia rączek, do chwytania przedmiotów w dłonie, a nawet do podejmowania pierwszych prób raczkowania czy siadania.

Jak widać, mata edukacyjna to centrum rozwoju i rozrywki małego Dziecka, natomiast dla Rodzica jej zakup to sposób na chwilę wytchnienia, zagwarantowanie Maluszkowi bezpieczeństwa i komfortu oraz wsparcie jego rozwoju psychoruchowego.