Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka?

Podróże z dziećmi zawsze wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i zadbania o komfort jazdy Malucha. Bezpieczeństwo to podstawa – bez względu na to, czy zamierzamy przemierzać dłuższe, czy krótsze trasy w pojeździe, aby je zapewnić musimy zadbać o dobrze dobrany fotelik dla Dziecka. Chcąc wybrać idealny model, należy kierować się kilkoma zasadami i sprawdzić, czy ma on odpowiednie certyfikaty i spełnia normy bezpieczeństwa.

Rodzaje fotelików samochodowych

Przepisy obowiązujące w Polsce wymagają, aby fotelika używać już od urodzenia dziecka, aż do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Jest to zapis zapewniający bezpieczeństwo podczas jazdy i pozwalający na minimalizację obrażeń w wyniku wypadku. Podczas dobierania odpowiedniego sprzętu Rodzic powinien wziąć za wyznacznik wagę Malucha, ponieważ na jej podstawie klasyfikujemy następujące grupy, które pozwalają dobrać rodzaj fotelika samochodowego:

  • Grupa 0 – poniżej 10 kg (do ok. 9 miesięcy),
  • Grupa 0+- poniżej 13 kg (do ok. 18 miesięcy),
  • Grupa I- 9 – 18 kg (ok. 8 miesięcy – 4 roku),
  • Grupa II – 15 – 36 kg (ok. 4 – 12 roku).

Dzięki tej klasyfikacji jesteśmy w stanie dobrać fotelik tak, aby wszelkie jego elementy maksymalnie chroniły pociechę podczas jazdy. Istotne podczas wyboru są nie tylko waga, ale i wzrost dziecka, które będzie przewożone w foteliku. Jednym z ważnych elementów fotelika będzie jego zagłówek, który powinien chronić główkę z tyłu oraz po bokach. Jeśli głowa zaczyna wystawać poza krawędź zagłówka to znak, że fotelik należy już wymienić. Kolejnym wyznacznikiem będą pasy uprzęży, które należy mocno zaciskać, eliminując możliwość wysunięcia się z zapięcia. Jeśli tych nie jesteśmy w stanie wyregulować w celu zabezpieczenia to również sygnał, że czas na większy model.

Jakie normy powinien spełniać fotelik do jazdy?

Normy, które powinien spełniać fotelik samochodowy dla dziecka to ECE R44, a niebawem także i-Size. Ponadto warto, aby fotelik posiadał certyfikat TUV, który przyznawany jest najlepszym rozwiązaniom z zakresu motoryzacji i aby go uzyskać sam produkt musi przejść liczne testy oraz badania potwierdzające najwyższą jakość. Zgodnie z normą i-Size fotelik samochodowy dla Niemowlęcia lub małego Dziecka musi być przymocowany do samochodu za pomocą zaczepów ISOFIX. Dodatkowo w sprzętach dla Dzieci sama homologacja uzyskiwana jest na podstawie kryteriów określonych w dyrektywach unijnych.

Co odróżnia normę i-Size od normy ECE R44?

R129/i-Size jest najbardziej aktualną normą bezpieczeństwa fotelików samochodowych, została wprowadzona w życie w 2013 roku i oparta jest na wzroście Dziecka. Norma ECE R44 jest starsza i bazuje na wadze Malucha, a próby bezpieczeństwa przeprowadzane są z użyciem manekinów, które poddawane są testom zderzeniowym zgodnie z dyrektywami UE.

Jak wybrać najlepszy fotelik?

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i najwyższej jakości produktu to warto zainteresować się modelami marki MoMi oraz QKIDS, które spełniają wszelkie niezbędne normy oraz posiadają certyfikat TUV. Oprócz tego foteliki te:

  • dostosowane są do grup wagowych oraz dostępne są w opcji wielofunkcyjnej, gdzie fotelik może być dopasowywany do zmieniającego się wzrostu Malucha, pozwalają na to 9 – stopniowa regulacja zagłówka oraz regulacja wysokości pasów bezpieczeństwa,
  • posiadają najbezpieczniejsze zamocowania z systemem ISOFIX oraz kotwicą TOP TETHER,
  • możliwość zakupu wielofunkcyjnego fotelika pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Wielofunkcyjny fotelik to idealne rozwiązanie dla Maluchów, ponieważ te rosną w szalonym tempie, a to wymaga wymiany sprzętu na nowy. Dzięki możliwym regulacjom oraz specjalnej wkładce dla Malucha Rodzic może zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy kupując tylko jeden, jakościowy produkt.