Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Rodzice często nie mogą doczekać się momentu rozpoczęcia przygody z rozszerzaniem diety Maluszka. Na długo wcześniej kompletują więc plastikowe łyżeczki i miseczki, a także coraz dokładniej wczytują się w zalecenia dotyczące żywienia Niemowląt pokarmami stałymi. Nie można zapominać jednak również o tym, jak istotna jest pozycja, w jakiej Maluch spożywa swoje pierwsze posiłki. Odpowiednie krzesełko to gwarancja bezpieczeństwa i wygody. Jak je wybrać?

Kiedy sadzać Dziecko w krzesełku do karmienia?

Nie wolno podawać Dziecku pierwszych posiłków stałych, jeśli nie jest na to gotowe. Dokładny termin jest tutaj kwestią indywidualną, natomiast jednym z warunków rozpoczęcia rozszerzania diety jest umiejętność stabilnego siedzenia – z podparciem lub bez. Maluchy zwykle opanowują tę sztukę około 6. miesiąca życia. Jeśli Niemowlę jeszcze nieco przechyla się na boki lub do przodu, należy sadzać je w krzesełku, które zapewni mu pełne podparcie we wszystkich kierunkach. Odpowiednia pozycja przy jedzeniu jest ważna również w przypadku starszych Maluszków. Jak powinno siedzieć Dziecko w krzesełku do karmienia?

Krzesełko do karmienia a pozycja Dziecka 

Nie każde krzesełko do karmienia zapewni Dziecku bezpieczeństwo i wsparcie dla prawidłowego rozwoju, dlatego Rodzic powinien wiedzieć, jaka postawa jest zalecana przy stole. Oto najważniejsze zasady:

  1. Dziecko ma siedzieć prosto – nie może być pochylone do przodu, do tyłu ani na boki.
  2. Główka dziecka powinna być ustawiona na środku.
  3. Barki Dziecka mają być opuszczone naturalnie, swobodnie. Jeśli będą wysunięte do przodu, mogą doprowadzić do problemów z przełykaniem.
  4. Nóżki powinny być podparte, zgięte pod kątem prostym w kolanach. 

Chcąc, by Maluszek przyjmował taką pozycję przy blacie, jego krzesełko powinno mieć możliwość regulacji. W przypadku niektórych modeli marki MoMi regulacja dotyczy więc zarówno oparcia, jak i tacki na jedzenie czy podnóżka. Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność takiego mebla…

Pierwsze krzesełko do karmienia – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli Rodzic wie już, jak wybrać bezpieczne krzesełko do karmienia, powinien zwrócić też uwagę na kwestie związane z komfortem i wygodą użytkowania mebelka. Po pierwsze, siedzisko krzesełka musi być wygodne i miękkie, ale nie zbyt miękkie, aby Malec nie zapadał się w nim, lecz otrzymywał odpowiednie podparcie. Po drugie, mebel powinien być łatwy do utrzymania w czystości, a na to wpływ mają takie rozwiązania jak chociażby dwuwarstwowa tacka – wierzchnią część można zdjąć i umyć osobno, nawet w zmywarce oraz odpowiedni materiał siedziska, najlepiej gładki, wodoodporny. Modele krzesełek MoMi posiadają tapicerkę z ekoskóry, dlatego po każdym karmieniu Rodzic może bez trudu przetrzeć je wilgotną ściereczką – nie musi zdejmować obicia do prania.

Poza tym, warto pamiętać, że Dziecko chętniej spożywa posiłki wraz z całą rodziną, dlatego korzystnie jest wybrać dla niego krzesełko z regulowaną wysokością. Zrównując blat krzesełka ze stołem w kuchni czy jadalni, Rodzice dają Maluszkowi możliwość wspólnego obiadowania, a to skutecznie zachęca Malca do kosztowania nowych smakołyków. Można też zdjąć tackę i bezpośrednio przystawić krzesełko do karmienia do klasycznego stołu. Jeśli z krzesełka planujemy korzystać w różnych pomieszczeniach, warto zwrócić uwagę także na obecność praktycznych kółek transportowych z hamulcem. Natomiast gdyby mebelek miał podróżować z Dzieckiem na wakacje, to dobrze, aby składał się do kompaktowych rozmiarów.

Krzesełko do karmienia musi być stabilne, ergonomiczne i łatwe do utrzymania w higienicznej czystości. Nie bez znaczenia będzie jednak także jego wygląd, dlatego warto postawić na uniwersalny i ponadczasowy design, który nieprędko się znudzi